23 Led

5 otázek pro medailistku z paralympiády v Pekingu, Janu Fesslovou

1. Nedávno jsi přestoupila do nového oddílu – Sokola České Budějovice. Kdo je Tvým osobním trenérem a v čem je změna oddílu pro Tebe přínosem?

Mým osobním trenérem je Miroslav Guzdek, se kterým jsem začala spolupracovat v červenci loňského roku. Připravuje mi individuální tréninkové plány, zajistil mi podstatnou část tréninkového náčiní. Jinak rozhodně nemohu zapomenout na trenérku reprezentace Vlastu Hofmanovou, která je z Českých Budějovic a v tréninku mi taky hodně pomáhá. V Pardubicích jsem měla dobré podmínky, které v ČR nikde nebyly, nicméně jsem dostala nabídku zařadit se mezi zdravé sportovce a mít stejné podmínky, jako mají oni, což jsem moc ráda využila. Tréninkové zázemí mám v ČB v létě stadion pro házení a v zimě mám k dispozici koridor v hale, takže příprava není přerušena. Navíc většina mých sponzorů je právě z jihu Čech, a tak je snadnější zajistit si kvalitní sezónu, když já sama startuji za jihočeský klub.

2. Prosím popiš nám, jak bude vypadat sezóna 2009 – jakých se zúčastníš závodů, jaké absolvuješ soustředění?

Sezóna 2009 bude ve znamení hodně trénování a určitě se zúčastním vybraných závodů. Každopádně, celá příprava povede k mistrovství světa, které se bude konat v lednu 2011. Určitě bych ráda jela na všech 7 kol Českého poháru atletiky vozíčkářů, zúčastnit se prestižního Otevřeného mistrovství ČR v Olomouci, které má skvělou úroveň i díky organizátorům a z mezinárodních závodů je zatím jisté, že chci odjet na IWAS Světové hry v Indickém Bangalore a samozřejmě zvažuju i další zahraniční závody, kde bych se mohla potkat se světovou špičkou. Co se týče soustředění, určitě se zúčastním reprezentačního soustředění, které se bude konat ve sportovním centru v Nymburce.

3. Jak probíhá současná příprava na novou atletickou sezónu a je nějaká zásadní změna v Tvé přípravě?

Současná příprava je bohužel narušená, díky mému onemocnění (nádor na plicích), takže nyní mám za sebou část cyklu chemoterapie a 3 ještě před sebou. Nyní se snažím pokyny lékařů dodržet, protože rok před paralympiádou jsem veškerou léčbu ukončila, abych se mohla intenzivně připravovat na Peking. S tím samozřejmě přišlo i zhoršení, a tak je to teď trochu náročnější, nicméně příprava je momentálně tzv. udržovací, trénuji, ale tak 3xkrát týdně v posilovně a 2x bazén. Léčbu bych měla ukončit v druhé půlce února a pak to teprve nastane, kdy budu moc začít intenzivně, což u mě znamená trénink 5x týdně, z toho 3xtýdně dvoufázově. Přes zimu rozhodně čas trávím v posilovně a v bazénu. Zásadní změnou i v letošní přípravě je spolupráce s paní Vendulou Vojtáškovou, která mi pomůže s úpravou životosprávy a kondičním tréninkem. A jak znám Vendulku tak se na to moc těším.

4. Jaký je Tvůj hlavní sportovní cíl pro tento rok?

Mým sportovním cílem pro tento rok je, že bych ráda obhájila republikový titul v hodu diskem, v poháru bych se opět ráda poprala o první místo, i když to bude těžké, vzhledem k tomu, že soutěž je bez rozdílu handicapu, za pomocí slavných přepočtových koeficientů a každopádně bych se ráda přiblížila hranici světového rekordu v disku.

5. V Pekingu bylo častým tématem atletických diskuzí slučování jednotlivých kategorií. Jak Ty chápeš tuto problematiku?

Myslím si, že slučování je dost nešťastné řešení a sport handicapovaných to spíš devalvuje než pomáhá. Vzhledem k tomu, že při sloučení nerozhoduje výkon, ale přepočtové body… Tím dochází k tomu, že je pro sportovce lepší podávat standardní výkon, než se zlepšovat a překonávat rekordy, protože si tím ve své skupině „nezničí“ přepočet, který je platný další dva roky, ať už na MS, či paralympiádě. Těžko se občas lidem, sportovním fandům vysvětluje, jak je možné, že vítězem je sportovec s výkonem 27,80m, druhý je sportovec, který hodil 17,12m a třetí je sportovec s výkonem 24,82m….. Nevím, jak se to dotklo jiných sportů, každopádně u atletiky by se nad tím měli zamyslet. Tím nechci říct, aby se neslučovalo, ale spíš se zamyslet nad systémem přepočtových koeficientů.